Unde cumperi si vinzi ETH?

unixGAunixGA Member Posts: 1
Va salut.
Ma bade gandul sa investesc in monedele digitale dar nu sunt familiarizat cu acest fenomen si vreau sa ma informez bine inainte sa o fac.
Am o intrebare si o mare rugaminte la voi sa ma informati.
Eu in trecut am tranzactionat la bursa online moneda Bitcoin, o cumparam si apoi o vindeam mai scump.. as vrea sa fac acelasi lucru si cu moneda Ethereum insa nu am gasit o bursa online cu aceasta moneda. Exista oare o platforma care sa ofere aceasta posibilitate?
Am inteles ca monezile digitale le cumperi si le depozitezi intr-un portofel pe computer.. nu stiu cum se face asta si cat e de sigur? Mai pe scurt.. cum este corect si sigur sa investesti in monede digitale? la bursa sau cu acel portofel? in cazul portofelului, de unde si cum le cumpar.. iar apoi unde si cum le vand?

Multumesc!

Comments

  • ihacksihacks Member Posts: 61
    Sunt mult burse online unde poti sa tranzactionezi ETH, printre care Poloniex.com, CEX.io, Kraken, etc. Cel mai sigur este sa pastrezi Wallet-ul local prin aplicatia oferita de chiar pe site-ul celor de la Ethereum, dar poti folosii si Wallet-uri remote prin aplicatii de mobil(Android): aplicatia oferita de echipa FreeWallet Team, o gasesti pe Play Store.
Sign In or Register to comment.