Turkish Discussion Section

candidakefyrcandidakefyr Member Posts: 1
Please add a section for Turkish.
Thanks!

Comments

• runomatarunomata Member Posts: 9
    B-) thanks a lot..
  • serhattelkokserhattelkok Member Posts: 1
    sistemi anlayan biri yard?mc? olabilir mi?
    edited March 2014
    Ben 2 aydir pasif okuyucu olarak ethereum hakkinda çikan ve ulasabildigim her kaynagi okuyorum, izliyorum.. Tek derdim anlamak.. Ufak bir özet geçmek istiyorum..

Söyleyeceklerimin tamaminin gelistiricilerin yazdigi, çizdigi, anlattigi seylerden derlendiginin altini çizmem gerekiyor. Yani, ortalikta bu konuyla ilgili hiçbir sey bilmeyip sadece fikir yürütenlerin söyledikleri olmayacak yazdiklarim..

1. Ethereum, bitcoin ya da diger tüm altcoinlerin bir alternatifi degildir. Bitcoin kripto dünyasinda maden olarak "altin" i temsil ediyorsa, Ethereum "petrol" e karsilik gelmektedir. (gelistiricilerin cümlesidir.) Dünya piyasasinda altinin ve petrolün farkli kulvarlarda ve bir birini destekleyerek dünyayi yönettigini hepimiz biliyoruz..

2. Ethereum, Bitcoin'in mantiksal olarak gelismis halidir. Blockchain protokolünün, sadece coin üretmek için kullanilmayacak kadar genis bir kapasitesi vardir. bu kapasitenin kullanilabilmesi için yazilim dilinde belli protokollere ihtiyaç duyulur. iste Ethereum bu protokollerin olusturulacagi ana zemin olacak. (tüm yazilimcilarin bu protokolleri kullanarak yeni programlar, isletim sistemleri, oyunlar, ödeme sistemleri, haberlesme sistemleri...vs. internet üzerindeki "hersey")

3. Ethereum'u ben de sizin gibi tam olarak anlamiyorum. Anlamayi da beklemiyorum. Çünkü su anda üzerinde çalisilan sey, tamamen açik kaynak yazilimcilarinin kendi dillerinde ortaya koyduklari yepyeni bir dünya.. Ben avukatim, sadece yorumlama yetenegimle bir tik fazla anliyorum belki de:) Yoksa sizden farkli olarak kodlar sunu yapiyor, söyle çalisiyor böyle oluyor, diyemem. Türkiye'de de bu konuyu teknik olarak anlayip "test halindeki" bir sistemi anlatabilecek 3-5 adamdan fazlasinin olacagini da sanmiyorum.

4. Ethereum, olusturdugu ve halen test edilmekte olan sistemi üzerinde binlerce, onbinlerce Altcoin yaratilmasina olanak saglayacak bir yenilik.(coloured coins) Ana tasiyici her zaman bitcoin olacak diyorlar.. Yani bitcoin ile bir rekabeti sözkonusu degil.. Gelistiricilerinin bir çogu da bitcoin olusumu içerisinden insanlar.. "Bitcoin bu dünyaya girisin ilk adimiydi. Ethereum, ikinci adimdir. Mutlaka bizden sonra da 3. 4. 5. adimlar gelecektir." diyorlar.

5. Su anki teknik gelisimini anlamiyor olmamiz bana kalirsa bizlerin teknik yetersizliginden kaynaklaniyor. Basit bir anlatimla, adamlar su anda "windows" u yaratiyorlar ve biz ne oldugunu anlamayip, bok atiyoruz.. Bu yanlisa düsmeyelim.. Zaten, adamlar açik açik söylüyorlar, sistem olustugunda ve gelisimi tamamlandiginda, para göndermek, mining yapmak, trade yapmak...vs tek bir tik ile mümkün olacak.. isin mining kismi inanin bu adamlarin yarattigi sistemde %10-15 yer tutuyor.(bu benim yorumum)

6. Her ne yaparsak yapalim Ethereum'da su yanlsa düsmeyelim derim ben.. Yok su kadari pre-mine edilmis, IPO'su çok yüksek falan filan.... diyip basimizi çevirmeyelim. Dün Ethereum Max Keiser reportta konuktu.. ingilizce bilen ve kaçirmis olanlarin dinlemesinde fayda var.. isin ne kadar ciddiye alindigi ve geleceginin ne oldugu da net anlasilabilir böylece.. www.youtube.com/watch?v=hdAnyC45ZbU&feature=youtu.be&t=12m5s

Çok fazla ahkam kesecek degilim bu konuda.. Ama takip ediyorum, ciddi ciddi de yatirim yapilmali diye düsünüyorum.. Basarili olmazsa gidecek yatirim degerini göze alabiliyorum kisacasi.. söyle düsünmek lazim, su anda yan odada kurulu rig yatiriminin "ölü" olmadigini bana kim %100 kanitlayabilir? :)
    Umarim biraz olsun faydasi olur yazdiklarimin. Çünkü, anlamamis olmaktan dolayi basimizi çevirmememiz gereken seyler oluyor Ethereum'da.. 200-300 kisi var koca Türkiye'de bu kripto para isine emek, para harcayan.. ve bu insanlarin ödülünü alma zamani geldiyse ve bu ödül Ethereum'da gizliyse, kimse kaçirsin istemem..
  • ogusguvenogusguven Member Posts: 1
    İstanbul'da bir meetup?
  • StephanTualStephanTual London, EnglandMember, Moderator Posts: 1,282 mod
    Ethereum hakkında merak ettikleriniz için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.
    http://coin-turk.com/inceleme-ethereum-nedir/
    http://coin-turk.com/ethereum-satisi-basladi/
  • kingsurferskingsurfers Member Posts: 1
    Peki bu ethereum'u nasıl satın alacağız? Anasayfasında Buy Ether butonuna tıkladım e-mail adresimi ve şifremi girdim. Daha sonra .json uzantılı bir dosya indirdim bilgisayarıma. Bu ethereum walletmış. Fakat bunu nasıl açacağım? Bitcoin'i nereye göndereceğim? Bununla ilgili bir resimli anlatım yapar mısınız?
  • bahadirbahadir Member Posts: 4
    emaıl adresını ve sıfrenı gırınce sana jsonu verecek ve sol tarafta donen cember sagtaraftada bıtcoın gondermen gereken adres cıkacak btcoını verılen adrese gonderınce yenı sayfaya yonleneceksın. @kingsurfers‌
  • UniqueHeroUniqueHero Member Posts: 1
    Arkadaşlar bu Ethereum hakkında bilgi verme imkanınız var mı ? Bu sistemi gelişimi nasıl olacak kazı işlemleri olacak mı yoksa farklı bir işleyiş mi olacak bu konularda tam bilgim yok. Bilgi verirseniz memnun olurum . Teşekkürler
  • abolyaboly Member Posts: 1
    Arkadaşlar Windows veya Mac'de mining deneyen var mı?
    Bilgi verebilir misiniz?
  • vincetcmvincetcm Member Posts: 21
    aboly said:

Arkadaşlar Windows veya Mac'de mining deneyen var mı?
    Bilgi verebilir misiniz?

Windowsta çalıştım da ubuntu yukleyeceğim p.tesi
  • lodos2005lodos2005 TurkeyMember Posts: 26
    windows ve ubuntuda sıkıntısız çalışıyor performans anlamında ise bir fark göremedim her 2 işletim sistemide aynı performansı veriyor. mac de ise hiç denemedim.
  • vincetcmvincetcm Member Posts: 21
    Bu hafta 2 sefer ubuntu kurmaya çalıştım, kurulum esnasında interneti görmedi kafayı yedim win10 kurdum :(
  • Agresivo1Agresivo1 Member Posts: 1
    Arkadaşlat, ben çok ciddi bir yatırım yapacağım. Bana yardımcı olabilecekler alperalkoc@yahoo.com'a mail atabilir mi?

Ciddi işbirliği yapabilliriz.

Kolay gelsin herkese.
Sign In or Register to comment.